TÁM/6/2018. pályázat programja
Emléktúra a Mátrába
A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat nyitóprogramjára, a mátrai emlék-túrára 2019. 03. 02-án került sor. Iskolánk természetjárást kedvelő tanulói, néhány elballagott diákunk és kísérő szülők, iskolánk két tanára vezetésével túrabakancsot húztak, hogy bejárják a Mátra eddig még kevésbé ismert szegleteit. A kiránduláson összesen 48 lelkes túrázó vett részt.
|
|
Emlékfutás alsósoknak, felsősöknek
Iskolánkban már hagyomány, hogy a jeles történelmi események előtt (március 15, október 23.) utcai futóversennyel is tisztelgünk. Ezért gondoltuk azt, hogy a „Sosem feledem…” rendezvénysorozat egyik programja lehetne egy emlékfutás, tisztelegve az 1848/49-es hősök, mártírok emléke előtt. Az iskola diákjai, főleg az alsó tagozat nagyon várja ezeket a versenyeket, most sem volt másképpen. A verseny lebonyolítására iskolai futópálya híján az intézmény előtti útszakaszt, és a „diófasor”elnevezésű utat jelöltük ki. A forgalom nagyon korlátozott ezeken a területeken, de a biztonság kedvéért a helyi polgárőrség segítségét kértük, és az iskola felső tagozatos diákjai „kisrendőrként” biztosították a helyszínt. A segítő kollégák már több évnyi rutinnal felvértezve végezték a szervezési feladatokat. A verseny zökkenőmentesen, probléma, és szerencsére sérülés nélkül lezajlott. Az alsó tagozatos tanulók 170 méteres távot tettek meg, 170 méter a forradalom és szabadságharc 170 éves évfordulóját szimbolizálja. Az első és második osztály külön korcsoportban versenyzett, ugyanúgy a harmadik és a negyedik osztály is. A lányokat és a fiúkat is külön kategóriába soroltuk az esélyegyenlőség jegyében. A felső tagozatos tanulók 1848 méter futással adóztak a forradalom és a szabadságharc emlékének. A versengés a Fair Play szellemében történt, mindenki betartotta a verseny írott és íratlan szabályait. Az első három helyezett érem díjazásban részesül, ami az összes korcsoportot és kategóriát figyelembe véve 18 érmet jelent. A díjátadásra a forradalom és a szabadságharc emlékére szervezett ünnepségen kerül sor március 14-én. Összegezve a tapasztalatokat elmondható, hogy a verseny jó hangulatban telt el, a szeles kellemetlen időjárás ellenére is. A gyerekek kielégíthették a versenyzés iránti vágyukat, ízelítőt kaphattak az egészséges életmódból és egy kicsit tehettek is érte. Közösségépítés szempontjából is kiemelkedő volt a rendezvény, jellemző volt az egymás biztatása. Mindenki élményekben gazdagodva hagyta el a helyszínt, jó volt látni a kipirult arcokat, a lelkes tekinteteket.
|
|
Rajzverseny-„Szabadságharc gyermek szemmel” alsósoknak, felsősöknek
A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat következő programjára 2019. 03. 06-án került sor a délután folyamán 14:00 órától 16:00 óráig. Iskolánk tanulói két tanteremben (28 fő és 17 fő) nyugodt körülmények között, alkalomhoz illő zenehallgatás kíséretében végezték alkotó tevékenységüket. Előzetes feladatként kapták, hogy frissítsék fel történelmi ismereteiket és átgondolhatták, hogy milyen technikai eszközzel készítik el a rajzaikat. A témában között volt, aki a 1848. március 15.-i eseményről rajzolt, volt aki a szabadságharc képeit elevenítette meg. A tanulókat három korcsoportra osztottuk: 1. korcsoport: 1. és 2. osztályos tanulók 2. korcsoport: 3. és 4. osztályos tanulók 3. korcsoport: felső tagozat Díjazások: 3-3 helyezés és egy különdíj, melyet március 14-én az 1848/49-es szabadságharcra emlékező ünnepi műsort követően hirdetünk ki és akkor vehetik át a jutalmat is a tanulók a nagy nyilvánosság előtt. A rajzversenyre kitűzött céljainkat megoldottuk: tettünk a hazafias nevelésért, fejlesztettük a kézügyességüket és szépérzéküket, formáltuk az ifjúság nemzeti szemléletét, s mind e közben közösséget építettünk, és feltöltődtünk.
|
|
Tarnaméra a XIX. században-makettkészítés csapatokban | |
Tájékozódás a községben-csapatvetélkedő 1848/49-ről felsősöknek
Előkészítés: Lebonyolítás: Rövid megnyitó és a tudnivalók elmondása után indult az első csapat, majd utána 10 percenként a következők. |
|
Versek és történetek a 48-as szabadságharcról-csapatvetélkedő alsósoknak
A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat egyik alsós programja volt „Versek és történetek a 48”-as szabadságharcról”, amit 2019. 03. 12-én délután 1300 órától rendeztünk meg az intézmény tornatermében. Iskolánk alsó tagozatos tanulói, mintegy 70 lelkes kisdiák vett részt rajta.
|
|
Emlékműsor március 15-ére
A „Sosem feledem” elnevezésű projektnapok keretében 2019. március 14-én 14 órakor ünnepi műsorral emlékeztünk meg az 1848-1849-es forradalomról és szabadságharcról. A zászlóbehozatal és a himnusz után Kassáné Dér Gizella igazgatónő köszöntötte a jelenlévőket. Majd Tímár László polgármester úr, és Szabó Zsolt országgyűlési képviselő mondott beszédet. Ezután következett a 7. osztályos tanulóim műsora, amely során a történelmi események felidézésével, versek szavalásával, a magyarságtudatot erősítő zenék, illetve az azokra készített látványos koreográfiával igyekeztünk méltó emléket állítani ezen, neves eseménynek. A rajzpályázat és a futóverseny díjazására is sor került. A megemlékezést színesítette a Tarnamérai Nyugdíjas Egyesület műsora, akik katonadalokkal készültek e jeles történelmi eseményre. Az általános iskola néptánccsoportja is megmutatta tehetségét az ünnepségen, amelynek célja a népi hagyományok ápolása, kulturális örökségeink megőrzése. Az ünnepségünket a szózattal, a zászlókivitellel és az igazgatónő elköszönő beszédével zártuk.
|
|
Kézműves foglalkozások a szabadságharc emlékére alsós osztályoknak, felsős osztályoknak
„Sosem feledem” projektnapok keretében kézműves foglalkozást tartottunk 2019.március 11-én 13 órától a Tarnamérai Általános Iskola 1. osztályos tanulói számára, melynek során az 1848-1849-es forradalomra és szabadságharcra emlékezve zászlót készítettünk. Hangulati előkészítésként beszélgettünk a forradalom jelentős eseményeiről, nagy alakjairól. 48-as katonadalokat hallgattunk, a Klapka indulóra meneteltünk is egy kicsit. Az anyagok előkészítése után az eszközöket is elővettük. Megbeszéltük a munka menetét. A gyermekek aztán önállóan dolgoztak, természetesen, aki igényelte, kapott segítséget. A piros és a zöld színes papírt feldarabolták, majd a félbevágott fehér rajzlapra ragasztották. Gondosan elsimították a lapokat, majd a hurkapálcához rögzítették, szintén ragasztóval. Szívesen, nagy odafigyeléssel tevékenykedtek! Közben folyamatosan értékeltem, biztattam őket. Szép munkák születtek! Az elkészült zászlókat aztán kipróbálták, elszavaltuk a Nemzeti dal első versszakát. Jó hangulatú foglalkozás volt! A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat keretében a 2. osztályosok a nemzeti színű zászlókat 2019. 03. 13-án készítették el. Az ezt megelőző napokban felelevenítettük, hogy mi mindent tudunk már a “48-as forradalomról. Elszavaltuk együtt a Nemzeti dalt. Képeket néztünk a forradalom vezető személyiségeiről. Történeteket olvastunk. A zászlókat jó hangulatú kézműves foglalkozás keretében készítettük el. A gyerekek egymást segítve dolgoztak, ragasztották a zászlót, majd kicsit nehezebben a hurkapálcára a már kész zászlót. Akinek kellett, annak segítettem. Közben Kossuth-nótákat hallgattunk és énekeltünk. A kész zászlók jelenleg osztályunkat díszítik, majd a gyerekek hazaviszik. A „Sosem feledem…” projektnapok szervezése az 1848-1849-es szabadságharcra emlékezve – keretein belül megszervezett Kézműves foglalkozást a harmadik osztályosok számára 2019.03.07.-én, 13.00-14.30 terjedő időpontban bonyolítottuk le. A foglalkozáson az osztály teljes létszámban vett részt. A tanulók nagy lelkesedéssel fogtak hozzá a feladatokhoz. A téma hazánk nemzeti zászlajának elkészítése színes papírból, rajzlapból és hurkapálcából. A foglalkozáson elkészített munkadarabok alapanyagáért és a projektnapokok megvalósításában nyújtott segítségéért köszönetet mondunk a Honvédelmi Sportszövetségnek. A legvégén az elkészített munkadarabokkal beálltunk egy csoportba és elszavaltuk Petőfi Sándor- Nemzeti dal című költeményét. Nagyon jól éreztük magunkat ezen a délutánon. A foglalkozás tartalmi részében semmit nem változtatnék. Az időpontot délelőttre szerencsésebb lett volna helyezni, mivel már nagyon fáradtak voltak. Ennek ellenére ügyesen dolgoztak.
A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat 4. osztály programja volt a kézműveskedés, amelyen zászlót készítettünk. A téma bevezetése beszélgetőkörrel indult: „Jut eszembe a 48”-as forradalomról és szabadságharcról”. Mindenki hozzáfűzte gondolatait az előtte szólóhoz, így felidéztük a március 15-i forradalom pesti eseményeit és a szabadságharc ismertebb pillanatait gyermekszemmel. Néztünk az interneten korabeli képeket a történelmi eseményekről, a korszak nagy alakjairól. A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat keretében az ötödik osztály kokárdát készített. A program a kézügyesség fejlesztésén túl, a hagyományőrzést is szolgálta valamint praktikus szempontok is vezérelték, mivel a gyerekek az elkészült kokárdákat viselhetik az egy hét múlva esedékes ünnepségen, így nem kell külön venni, s talán a saját kezűleg készített kokárda kedvesebb is számukra. A kokárda készítése előtt a tanulók egy kis ismertetőt hallhattak a kokárda kialakulásának történetéről, típusairól, és arról, hogy hogyan alakult ki a mai formája. A kokárda készítésében a hiányzók kivételével az egész osztály részt vett, a szükséges alapanyagok a rendelkezésre álltak. A könnyebb megvalósítás érdekében oktató videó is segítséget nyújtott az elkészítéshez, melyből a gyerekek könnyen és gyorsan elsajátíthatták a kokárdakészítés fortélyait. A gyerekek a pántlikás kokárdát készítették el, a megvalósításhoz csupán egy nemzetiszínű szalagra, tűre, és cérnára volt szükség. A tanulók nagy kedvvel láttak munkára, néha kisebb segítségre szorultak, de végül mindenkinek elkészült a munkadarabja, volt, aki fel is tűzte, hogy megnézze, hogy áll. Összegezve a tapasztalatokat elmondható, hogy a kézműveskedés végig jó hangulatban zajlott, a gyerekek pozitív élményekkel feltöltődve hagyták el a tantermet. A „Sosem feledem…” rendezvénysorozat keretén belül 2019. március 12-én került sor a 6. osztályosok kézműves-foglalkozására. Az előzetesen meghirdetett program időpontjában megbetegedésem miatt volt pár napos csúszás. A „Sosem feledem” elnevezésű projektnapok keretében 2019. március 7-én 14:15 perctől kézműves foglalkozásra került sor a Tarnamérai Általános Iskola 7. osztályos tanulói számára, amely során az 1848-as forradalomra és szabadságharcra emlékezve nemzeti színű szalagból tű és cérna felhasználásával kokárdát készítettünk. Sajnos betegség miatt nem tudott részt venni a kézműves foglalkozáson az osztályunk minden tanulója. A résztvevőkkel a varrás közben a szabadságharchoz kapcsolódó dalok hallgatásával idéztük fel népünknek e fontos történelmi eseményét. A kézműves foglalkozás jó hangulatban telt, a gyerekek szívesen láttak hozzá a feladathoz. A foglalkozás végén a tanulók büszkén tértek haza a saját kezük által készített kokárdával, amit akár az ünnepségen is viselhetnek majd magukon. Az aktuális program: kézműves foglalkozás a szabadságharc emlékére kokárdák készítése Osztály: 8. Időpont: 2019.03.06. 14 órától A kézműveskedés megkezdése előtt megismerkedtünk a trikolór és a kokárda történetével. Sajnos a betegséghullám és a szóbeli felvételik miatt nem volt teljes a létszám, de aki részt vett a programon, jól érezte magát és mindent megtett annak érdekében, hogy igényes munkát végezzen.
Köszönjük a Honvédelmi sportszövetség támogatását!
|